My, příznivci kvalitní literatury všeho druhu, čtenáři i autoři, editoři, překladatelé a členové přidružených profesí, vědomi si nutnosti organizace a sdružení všech, kteří chtějí vlastními silami přispět k šíření a kreaci jedinečných textů, souhlasíme s náročnými povinnostmi, které na nás klade příslušnost ke Spolku pro podporu originálního, žertovného a úžasného spisovatelství (dále jen „SPOŽÚS“), a slavnostně prohlašujeme, že jsme připraveni ke každé špatnosti v mezích zákona.
Za tímto účelem, a také protože ostatní možnosti publikování selhávají, jsme se rozhodli vzít své věci do svých rukou a založit a spravovat tyto stránky.
Snad budou ku prospěchu nejen nám!
STANOVY SPOLKU
ČÁST PRVÁ: ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ
§ 1
Právní postavení spolku
- SPOŽÚS, je právnickou osobou, a to dobrovolným a samosprávným společenstvím neuzavřeného počtu fyzických i právnických osob založeném za účelem vzájemné podpory svých členů zejména zajišťováním kulturních potřeb svých členů, zejména literární tvorby, a též literární tvorby obecně způsobem stanoveným těmito stanovami.
- Právní poměry SPOŽÚSu se řídí zejména platnými právními předpisy České republiky, zejména § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“), ustanoveními občanského zákoníku o právnických osobách, pokud se vztahují také na spolek, a těmito stanovami.
- Za porušení svých závazků odpovídá SPOŹÚS celým svým majetkem. Členové neručí za závazky SPOŽÚSu.
§ 2
Název a sídlo
- Název spolku je Spolek pro podporu originálního, žertovného a úžasného spisovatelství (SPOŽÚS, dále též jen „spolek“).
- SPOŽÚS sídlí na adrese Praha 8, Čimická 1024/8, PSČ 182 00.
§ 3
Cíle Spolku
- Cílem SPOŽÚSu je
- zajišťování kulturních potřeb svých členů, zejména podporou jejich tvůrčího potenciálu v oblasti literární tvorby,
- podpory literární tvorby, zejména prostřednictvím zřizování webových stránek pro publikování literárních děl původních a odvozených,
- šíření, zveřejňování a podpory vzniku kvalitních původních literárních děl všeho druhu, a
- šíření, zveřejňování a podpory vzniku kvalitních literárních děl odvozených, zejména překladů a fankfikce; za fanfikci se považuje literární dílo vycházející z původního díla jiného autora.
pokud neporušují právo platné na území České republiky.
- Předmětem hlavní činnosti SPOŽÚSu je
- provoz webových stránek pro publikování literárních děl původních a odvozených;
- osvěta a vzdělávání začínajících autorů a překladatelů; a
- pořádání soutěží a motivačních akcí.
- SPOŽÚS může vyvíjet i vedlejší hospodářskou činnost, zejména příležitostné zveřejňování reklam souvisejících s činností spolku. Veškeré případné příjmy SPOŽÚS použije na svou činnost; za činnost spolku se považuje i správa spolku.
ČÁST DRUHÁ: ČLENSTVÍ
§ 4
Podmínky pro členství, vznik členství
- Členem SPOŽÚSu může být jen fyzická osoba starší 15 let nebo právnická osoba, jejíž účel není v rozporu s cíli spolku.
- Při založení spolku vzniklo členství zakladatelům dnem vzniku spolku v souladu s prezenční listinou ze zahajovací schůze spolku.
- Za trvání spolku vzniká členství přijetím za člena usnesením Starostolce na základě písemné členské přihlášky, jsou-li splněny podmínky vzniku členství podle občanského zákoníku a těchto stanov. Členství vznikne na základě písemné členské přihlášky dnem rozhodnutí o přijetí za člena nebo pozdějším dnem uvedeným v členské přihlášce.
§ 5
Postup při přijetí člena
- Uchazeč o členství podává písemnou přihlášku za člena spolku obsahující alespoň:
- název spolku (postačuje zkratka);
- jméno a bydliště nebo firmu a sídlo uchazeče o členství; a
- určení důvodů, proč se člen chce stát členem spolku, a stručný návrh, jak se chce na činnosti spolku podílet.
- Starostolec rozhodne o přijetí za člena na základě podané písemné přihlášky, a to prostou většinou všech svých členů. Rozhodnutí o přijetí za člena se vyznačuje na písemné členské přihlášce, jejíž jedno vyhotovení je určeno pro přijatého člena a jedno vyhotovení pro spolek. Členovi se toto rozhodnutí předává buď osobně, nebo zasílá poštou nebo do datové schránky. Shodným způsobem se předává rozhodnutí o nepřijetí za člena.
§ 6
Seznam členů
- SPOŽÚS vede seznam všech svých členů podle občanského zákoníku a těchto stanov.
- Do seznamu členů se zapisuje:
- jméno či název, popřípadě přezdívka (nick či umělecký pseudonym);
- bydliště nebo sídlo člena s uvedením adresy pro doručování členovi, má-li být doručováno na jinou adresu (než je bydliště nebo sídlo člena; pokud člen souhlasí s doručováním na elektronickou adresu nebo do datové schránky, uvede se v seznamu členů i tato adresa; a
- den a způsob vzniku a zániku členství.
- Člen je povinen písemně oznámit a podle povahy údaje případně doložit spolku každou změnu údajů evidovaných v seznamu členů bez zbytečného odkladu poté, kdy tato skutečnost nastala; spolek je povinen provést zápis zapisované skutečnosti bez zbytečného odkladu poté, co mu bude změna písemně doručena a případně podle povahy údaje prokázána.
§ 7
Základní práva a povinnosti člena Spolku
- Člen SPOŽÚSu má práva a povinnosti stanovené zákonem a těmito stanovami.
- Člen má zejména tato základní práva:
- účastnit se na jednání a rozhodování členské schůze;
- volit a být volen do orgánů Spolku, splňuje-li podmínky stanovené zákonem a těmito stanovami, nebrání-li tomu překážky stanovené zákonem, anebo nebrání-li tomu neslučitelnost funkcí podle občanského zákoníku a/nebo těchto stanov;
- podávat podněty a návrhy či stížnosti orgánům SPOŽÚSu a požadovat zprávu o jejich vyřízení;
- seznámit se před konáním členské schůze způsobem uvedeným v pozvánce na členskou schůzi, s písemnými podklady pro členskou schůzi, zejména k činnosti a výsledkům hospodaření SPOŽÚSu;
- podílet se na činnosti SPOŽÚSu podle těchto stanov a podle usnesení orgánů spolku;
- uplatnit podle zákona právo na námitky k členské schůzi, a případně na následnou soudní ochranu proti rozhodnutí o vyloučení ze spolku;
- podat návrh soudu podle zákona na vyslovení neplatnosti usnesení členské schůze, pokud je v rozporu s právními předpisy nebo se stanovami spolku; tato práva mohou být uplatněna vždy jen způsobem a ve lhůtách podle ustanovení zákona a těchto stanov;
- obracet se s návrhy nebo stížnostmi k příslušným orgánům SPOŽÚSu a být informován o jejich vyřízení;
- uplatňovat svá práva ve vztahu k seznamu členů,
- nahlížet do všech dokumentů SPOŽÚSu a pořizovat si z nich na své náklady opisy a výpisy, nebrání-li tomu jiný právní předpis; a
- obdržet na svou žádost kopii zápisu z jednání členské schůze.
- Člen má zejména tyto základní povinnosti:
- dodržovat povinnosti člena stanovené zákonem, stanovami a dodržovat usnesení orgánů SPOŽÚSu;
- účastnit se členské schůze osobně nebo per rollam;
- oznamovat a podle povahy údajů také doložit spolku každou změnu údajů evidovaných v seznamu členů bez zbytečného odkladu poté, co tato skutečnost nastala;
- podle svých možností a schopností se podílet na činnost spolku, tj. zejména na správě stránek;
- přispívat v případě potřeby na činnost spolku dle svých možností, schopností a chutí; a
- plnit povinnosti, k nimž se dobrovolně zaváže, odpovědně, v souladu s právním řádem České republiky, těmito stanovami a popřípadě pravidly, který SPOŽÚS pro své činnosti vydá (zejména pravidly internetových stránek, kodexem schvalovatele a kodexem autora či překladatele), jakož i v souladu s dobrými mravy.
- v případě zaviněného porušení členských povinností nebo povinností vyplývajících obecně z právních předpisů zaplatit Spolku náhradu škody.
- SPOŽÚS má práva a povinnosti stanovené zákonem a těmito stanovami, přičemž podle povahy věci právům členů odpovídají povinnosti spolku a povinnostem členů odpovídají práva spolku.
§ 8
Způsoby zániku členství
- Členství ve SPOŽÚSu zaniká:
- vystoupením člena;
- vyloučením člena;
- smrtí či zánikem člena;
- zánikem spolku bez právního nástupce; nebo
- z dalších důvodů, uvedených v zákoně.
§ 9
Vystoupení člena ze spolku
- Člen může ze spolku vystoupit, a to písemným oznámením doručeným předsedovi nebo kterémukoli z členů Starostolce.
- Vystoupení ze spolku je účinné dnem doručení.
§ 10
Důvody pro vyloučení
- Člen může být ze spolku vyloučen, jestliže
- závažným způsobem nebo opakovaně porušil své členské povinnosti, zejména zneužil-li majetku spolku pro svou soukromou potřebu; nebo
- byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na spolku nebo na jeho členech anebo v souvislosti s činností spolku.
- O vyloučení rozhoduje Starostolec.
- Rozhodnutí o vyloučení musí mít písemnou formu a musí obsahovat důvod vyloučení tak, že je věcně uveden a popsán důvod vyloučení, tj. jakým jednáním se člen porušení členských povinností dopustil či dále dopouští. Rozhodnutí o vyloučení musí současně obsahovat poučení vylučovaného člena o jeho právu podat odůvodněné námitky proti rozhodnutí podle odst. 4.
- Proti rozhodnutí Starostolce o vyloučení může člen podat odůvodněné námitky k členské schůzi ve lhůtě 30 dnů ode dne doručení oznámení tohoto rozhodnutí o vyloučení; k námitkám podaným později se nepřihlíží.
- Proti rozhodnutí členské schůze o zamítnutí námitek může vylučovaný člen podat ve lhůtě tří měsíců ode dne doručení tohoto rozhodnutí návrh k soudu na prohlášení rozhodnutí o vyloučení za neplatné.
- Rozhodnutí o vyloučení člena, o zamítnutí námitek proti rozhodnutí o vyloučení, či jiné písemnosti týkající se vyloučení člena ze Spolku, se vylučovanému (vyloučenému) členovi písemně doručí doporučeným dopisem do vlastních rukou na jeho adresu uvedenou v seznamu členů nebo do datové schránky.
- Členství vylučovaného člena zanikne marným uplynutím lhůty pro podání námitek proti rozhodnutí Starostolce o vyloučení k členské schůzi nebo dnem, kdy vylučovanému členovi bylo doručeno rozhodnutí členské schůze o zamítnutí jeho námitek.
- SPOŽÚS může rozhodnutí o vyloučení zrušit. Zrušit rozhodnutí o vyloučení může spolek i v případech, kdy již probíhá řízení u soudu o prohlášení neplatnosti vyloučení člena ze spolku. Podmínkou účinnosti zrušení rozhodnutí o vyloučení podle odstavce 3 je písemný souhlas vylučovaného člena či již vyloučené osoby; pokud nevysloví písemně souhlas a nepředá či nedoručí jej Spolku do jednoho měsíce ode dne, kdy mu bylo rozhodnutí o zrušení vyloučení doručeno, k rozhodnutí o zrušení vyloučení se nepřihlíží. Toto neplatí, pokud vyloučený člen o zrušení rozhodnutí o vyloučení již dříve písemně požádal.
- Pokud bylo rozhodnutí o vyloučení platně zrušeno, nebo bylo-li rozhodnuto členskou schůzí nebo soudem o tom, že námitky člena proti rozhodnutí o vyloučení jsou důvodné, platí, že členství ve spolku nezaniklo.
ČÁST TŘETÍ: ORGÁNY SPOLKU
§ 11
Základní ustanovení o orgánech spolku
- Orgány SPOŽÚSu jsou:
- Předseda;
- Starostolec; a
- členská schůze.
- Do orgánů spolku mohou být voleni a členy těchto orgánů mohou být pouze členové spolku či zástupci právnické osoby, která je členem spolku, kteří jsou plně svéprávní. Každý člen voleného orgánu má při hlasování v tomto orgánu jeden hlas. Výkon funkce člena voleného orgánu je výkonem osobní povahy a nelze je převést na jinou osobu.
- Funkční období volených orgánů je 5 let. Funkční období voleného orgánu končí všem jeho členům stejně. Člen spolku může být volen členem voleného orgánu opětovně.
- Člen spolku, který je do své funkce zvolen, může z ní odstoupit. Své odstoupení oznámí člen orgánu písemným prohlášením doručeným tomu orgánu SPOŽÚSu, jehož je členem. Předseda své oznámení oznamuje Starostolci. Jeho funkce zaniká uplynutím jednoho měsíce od doručení tohoto oznámení, neschválí-li tento orgán na žádost odstupujícího člena svým usnesením jiný okamžik zániku jeho funkce.
- Zanikne-li funkce člena voleného orgánu v průběhu funkčního období, je tento bývalý člen orgánu povinen předat funkci k rukám předsedy či místopředsedy či jiného pověřeného člena Starostolce. Zejména je povinen předat všechny písemnosti SPOŽÚSu, které měl ve své dispozici a informace o nevyřízených záležitostech, které jako člen orgánu vyřizoval, spolu s dalšími informacemi týkajícími se výkonu jeho funkce nezbytnými pro plynulou činnost voleného orgánu v záležitostech spadajících do jeho působnosti. V případě potřeby se o předání funkce vyhotoví písemný protokol podepsaný předávajícím a přejímajícím.
- Starostolec může povolat (kooptovat) další členy do příští členské schůze, pokud je tak účelné pro její činnost.
- Práva a povinnosti mezi Spolkem a členem jeho voleného orgánu se řídí přiměřeně ustanoveními občanského zákoníku o příkazu, neplyne-li něco jiného ze smlouvy o výkonu funkce, pokud byla mezi SPOŽÚSem a členem voleného orgánu uzavřena.
- Členové volených orgánů vykonávají své funkce zásadně bezúplatně. Členská schůze může schválit odměnu pro předsedu nebo členy Starostolce, umožňují-li to příjmy z vedlejší hospodářské činnosti SPOŽÚSu.
§ 12
Společná ustanovení o jednání kolektivních orgánů SPOŽÚSu
- Usnesení orgánu SPOŽÚSu je platné, hlasovala-li pro něj většina přítomných členů.
- Hlasování orgánu SPOŽÚSu může probíhat též na dálku (per rollam). Při hlasování per rollam rozešle svolavatel schůze návrh rozhodnutí, o němž se hlasuje, všem členům na adresu uvedenou v seznamu členů, popřípadě předá osobně, a zároveň je zveřejní na internetových stránkách SPOŽÚSu. Návrh rozhodnutí obsahuje nejméně
- text navrhovaného usnesení a jeho odůvodnění;
- lhůtu pro doručení vyjádření člena v délce nejméně 15 dnů; a
- podklady nezbytné pro porozumění rozhodnutí a jeho přijetí.
- Nedoručí-li člen ve stanovené lhůtě souhlas s návrhem usnesení, platí, že s návrhem nesouhlasí. Rozhodná většina se v případě hlasování per-rollam počítá z celkového počtu hlasů všech členů.
- O průběhu schůze orgánu SPOŽÚSu a o jeho usneseních se pořizuje zápis, který podepisuje předsedající schůze a popřípadě též zvolený zapisovatel. Kopie zápisu předsedající nebo zapisovatel zveřejní internetových stránkách SPOŽÚSu, v sekci se zabezpečeným přístupem určené pouze pro členy. Nezveřejňovanou přílohu originálu zápisu tvoří prezenční listina.
- Zápis obsahuje nejméně
- datum a místo konání jednání;
- jméno předsedajícího, zapisovatele a ověřovatele či ověřovatelů;
- průběh jednání k jednotlivým bodům programů;
- přijatá usnesení označená rokem, pořadovým číslem schůze v daném roce a pořadovým číslem usnesení;
- výsledky hlasování, z něhož vyplývá počet hlasů pro usnesení, proti usnesení a těch, které se zdrželi; požádá-li o to předsedající či alespoň tři členové spolku nebo jejich zmocněnci, uvede se hlasování jmenovitě; a
- nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování.
§ 13
Postavení a působnost členské schůze
- Členská schůze rozhoduje o těch záležitostech SPOŽÚSu, které tyto stanovy, právní předpisy nebo usnesení členské schůze nesvěřily do působnosti jiného orgánu spolku, zejména
- mění stanovy, nedochází-li k jejich změně na základě jiné právní skutečnosti;
- volí a odvolává členy a náhradníky Starostolce;
- projednává výroční zprávy o hospodaření, součástí výroční zprávy o hospodaření je písemný přehled hospodaření SPOŽÚSu s uvedením hlavních výnosových a nákladových položek;
- určuje druhy závazků nebo výši finančního limitu, do kterého rozhoduje o uzavírání závazků SPOŽÚSu předseda nebo Starostolec;
- schvaluje účetní závěrku spolku;
- rozhoduje o námitkách člena proti rozhodnutí o jeho vyloučení;
- rozhoduje o užití zisku nebo úhradě ztráty; a
- rozhoduje o zrušení SPOŽÚSu s likvidací a o přeměnách či fúzi SPOŽÚSu.
§ 14
Svolání členské schůze
- Předseda svolává členskou schůzi ve lhůtách určených stanovami, nejméně však jednou za rok, a dále v případech uvedených v tomto článku stanov.
- Svolavatel nejméně 15 dnů přede dnem konání členské schůze uveřejní pozvánku na členskou schůzi na internetových stránkách Spolku, v sekci se zabezpečeným přístupem určené pouze pro členy, a současně ji zašle členům na adresu uvedenou v seznamu členů. Uveřejněním pozvánky se považuje pozvánka za doručenou. Pozvánka musí být na internetových stránkách uveřejněna až do okamžiku konání členské schůze.
- Pozvánka na členskou schůzi obsahuje alespoň:
- název a sídlo Spolku;
- místo a dobu zahájení členské schůze; místo a doba zahájení členské schůze se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnost člena se jí zúčastnit;
- program členské schůze; a
- důležité podklady pro rozhodování členské schůze.
- Má-li dojít ke změně stanov, obsahuje pozvánka v příloze též návrh těchto změn nebo návrh usnesení.
- Předseda svolá členskou schůzi vždy, je-li to v důležitém zájmu SPOŽÚSu.
- Předseda svolá členskou schůzi bez zbytečného odkladu také poté, co zjistí, že:
- SPOŽÚS se dostal do úpadku nebo do hrozícího úpadku podle jiného právního předpisu, přičemž navrhne členské schůzi přijetí potřebných opatření k nápravě; anebo
- jestliže jej o to požádal Starostolec.
- V důležitém zájmu Spolku může členskou schůzi svolat i jeden nebo někteří členové Starostolce anebo kteříkoli 3 členové spolku, jestliže ji měl svolat předseda a neučinil-li tak bez zbytečného odkladu poté, co tato povinnost vznikla.
- Právo hlasovat na členské schůzi mají členové SPOŽÚSu. Člen se zúčastňuje členské schůze osobně nebo v zastoupení. Hlasování může probíhat též per rollam.
§ 15
Předseda
- Předseda je statutárním orgánem SPOŽÚSu.
- Předseda řídí a organizuje běžnou činnost SPOŽÚSu a rozhoduje ve věcech spojených se správou jmění SPOŽÚSu, zejména jeho internetových stránek, v souladu s předmětem činnosti SPOŽÚSu a dobrými mravy, nestanovují-li tyto stanovy nebo právní předpisy jinak.
- Předseda zastupuje SPOŽÚS navenek samostatně ve všech záležitostech. Za SPOŽÚS se Předseda podepisuje tak, že k celému názvu spolku připojí svůj podpis a údaj o své funkci.
- Funkční období předsedy počíná zvolením do funkce. Předseda je volen a odvoláván Starostolcem a může být do své funkce volen opětovně.
- Předseda jako statutární orgán SPOŽÚSu, zejména:
- v souladu s právními předpisy, s těmito stanovami a s usneseními členské schůze a Starostolce činí právní jednání za SPOŽÚS navenek ve věcech předmětu jeho činnosti, přitom uzavírá smlouvy či jedná s orgány veřejné správy, včetně finančních úřadů, zejména zajišťuje registraci u finančního úřadu v případě, že spolku k takové registraci vznikne povinnost;
- zajišťuje kontrolu dodávek, služeb a jiných plnění podle uzavřených smluv a činí vůči dodavatelům potřebná právní nebo jiná opatření k odstranění zjištěných nedostatků nebo k náhradě vzniklé škody;
- vede seznam členů;
- odpovídá za provoz, správu a vedení administrativy spolku;
- vede jednoduché účetnictví podle zákona o účetnictví, není-li vedení účetnictví zajištěno smluvně, přitom zejména
- vede účetní knihy (peněžní deník, knihu pohledávek a závazků, popřípadě pomocné knihy o ostatních složkách majetku;
- sestavuje přehled o majetku a závazkách a přehled o příjmech a výdajích; a
- zajišťuje zveřejnění účetní závěrky po schválení Radou členů ve sbírce listin;
- plní povinnosti podle právních předpisů ve vztahu k rejstříku vedenému příslušným soudem určeným zvláštním předpisem.
- Povinnosti předsedy plní v době jeho nepřítomnosti místopředseda. Předseda může pověřit plněním dílčích úkolů předsedy místopředsedu nebo jiného člena, souhlasí-li s tím pověřovaná osoba.
§ 16
Starostolec
- Starostolec je nejvyšším orgánem SPOŽÚSu. Starostolec má nejméně 3 členy.
- Starostolec svolává a její jednání řídí předseda, v jeho nepřítomnosti nebo v případě dlouhodobé nečinnosti místopředseda, popřípadě jakýkoli jiný člen Starostolce, který Starostolec svolal.
- Starostolci náleží veškerá působnost, kterou zákon nebo stanovy nesvěřují do působnosti členské schůze nebo předsedy jako statutárního orgánu SPOŽÚSu, zejména.
- volí a odvolává předsedu či místopředsedu;
- schvaluje smlouvu o výkonu funkce;
- schvaluje závazky SPOŽÚSu přesahující 30.000 Kč;
- plní usnesení členské schůze, není-li v rozporu s právními předpisy;
- projednává a schvaluje výsledky hospodaření SPOŽÚSu, přijímá k tomu příslušná opatření a předkládá je k informaci členské schůzi;
- projednává návrhy a podněty předsedy;
- kontroluje činnost předsedy a pomáhá mu podle při plnění jeho povinností;
- projednává návrhy a podněty členů a stížnosti jiných osob a je povinna vyjádřit se k nim do 30 dnů;
- projednává případy porušení či neplnění povinností členy a je oprávněno vydávat písemné výstrahy;
- rozhoduje o vyloučení člena; a
- vydává vnitřní předpisy SPOŽÚSu a pravidla internetových stránek, včetně kodexů autorů, schvalovatelů či diskutujících a podobné předpisy.
- Starostolec se schází podle potřeby.
§ 17
Závěrečná ustanovení
- Tyto stanovy byly schváleny usnesením zakládající schůze Spolku dne 10. 11. 2018 a nabývají platnosti a účinnosti dnem vzniku Spolku.
Za správnost: Mgr. et Mgr. Eva Štantejská, PhD. předsedkyně SPOŽÚSu.
(Richenza)